Weigelie
Při stavbě opěrné zdi jsem řešil otázku, jak dosáhnout estetické dokonalosti. Zeď ze starých cihel vypadala dobře, avšak vybízel se nápad zasadit pod ní kvetoucí keře. Weigelie byla na každý pohled dobrá volba.
S finálním výběrem vhodného keře jsem se na doporučení obrátil na rodinné zahradnictví DIKÉ Příšovice. Zahradnictví se nachází přímo u dálnice D10 u Turnova.
S žádostí o pomoc se mne ujala majitelka zahradnictví osobně a podle umístění keřů jsme začali s vybíráním vhodných rostlin. Keře budou umístěné na přímém slunci jižní strany zdi v neutrální až zásadité půdě, proto jsme některé možnosti zavrhli.

Postupnou selekcí podle způsobu pěstování a mého vizuálního dojmu jsme došli právě k výběru keřů Weigelie. Tyto keře přímé slunce vyžadují a nejsou náročné na kvalitu půdy. Keře jsou dostupné v několika kultivarech, které se liší barvou a velikostí listů a také vzrůstem. Květy jsou převážně narůžovělé u všech kultivarů.
Jiné názvy
Na internetu se setkávám i s alternativním pojmenováním těchto keřů například Weigela, Vajgélie, Vejgélie, nebo Zanice.
Pro svou zahradu jsem vybral kultivary Red Prince a Purpurea, které na záhoně vystřídám v nepravidelném sledu.
Příprava záhonu
Podle instrukcí keřům Weigelie dobře prospívá vyživovaná a propustná půda. Proto pod opěrnou zdí připravím záhon ze směsi kompostu, zahradnického substrátu a hlíny.

Pod opěrnou zdí je půda kvalitní, proto jsem pouze odkopl drn a vybral zeminu do hloubky cca 40cm. Méně kvalitní hlínu jsem použil na zasypání parkoviště, tu kvalitní jsem v poměru 1:1 smíchal s kompostem. Do této směsi jsem přisypal dva pytle zahradnického substrátu a vrátil zpět na záhon.


Tím jsem připravil dostatečně kvalitní záhon pro rychlé zakořenění keřů a jejich zdravý růst.
Sázení
Podle návrhu na záhoně převládá kultivar Purpurea, který je nepravidelně rozražený třemi sazenicemi kultivaru Red Prince. Každý kultivar má rovněž svůj specifický způsob růstu, kterému musí být přizpůsobené i rozstupy mezi jednotlivými rostlinami.


Po úspěšném zasázení keřů a důkladném utemování kořenů jsem záhon přikryl geotextilií. Geotextilie chrání kořeny rostlin před ptáky a hlodavci a zároveň zamezuje prorůstání plevele. Pro estetický vzhled a lepší zadržování vlhkosti jsem celý záhon zasypal mulčovací kůrou.


S výsledným vzhledem opěrné zdi a záhonu jsem naprosto spokojený. Keře dobře snáší stříhání, proto se je pokusím výrazně nepřerůst přes výšku zdi.
Péče o Weigelie
Dohnojování budu pravidelně provádět hnojivem Kristalon s určením pro okrasné dřeviny. Minimálně v prvním roce musím dbát na správné zakořenění a vzrůst.
Keře nejsou obzlášť náchylné na pravidelnost zalévání. Přirozenou vlhkost drží mulčovací kůra a stín od nízkých větví u kořenů. V době dlouhotrvajícího sucha však keře občasným zaléváním neztrácí svou svěží zelenou barvu. Zalévat se však nesmí na přímém slunci, což obecně platí v péči o každé rostliny.

Již po několika týdnech od zasázení mne jeden z keřů překvapil svým prvním květem ze kterého mám upřímnou radost.
Jak rostliny sílí vidím, že listy dostávají z obou stran zajímavou barvu a kultivar Red Prince vyniká stále více. Těžím se, jak keře dorostou a zda opěrnou zeď zakryjí.
Doufám, že má zkušenost s těmito nádhernými keři se stane inspirací pro další zahrádkáře.