Smart Home

Smart Home
Smart Home
Integrace chytrých zařízení v domácí síti

Smart Home, nebo chytrá domácnost je moderní nástroj, jak vzdáleně kontrolovat a ovládat jednotlivé prvky v bytě, nebo domě. Provoz každého zařízení připojeného do chytré domácnosti, můžeme programovat a automatizovat.

Připojení chytrých zařízení

Každé zařízení připojené do chytré domácnosti musí být nějakým způsobem připojené k internetu. Jen tím způsobem můžeme zajistit jeho ovládání vzdáleně i mimo domov. Nejrozšířenějším způsobem, kterým se chytrá zařízení do sítě připojují, je jejich začlenění do domácí sítě prostřednictvím bezdrátového připojení WiFi.

Protože WiFi modul chytrého zařízení je energeticky náročné zařízení, používá se pouze tam, kde můžeme zaručit kontinuální přívod elektrické energie. U zařízení napájených z baterií, konektivitu nejčastěji zajišťuje některý z přenosů RF 433Mhz, BLE, nebo Zigbee. Mezi zařízením a vhodnou bránou (Gateway) je nepřetržité nízkoenergetické spojení. Bránu již umisťujeme v dosahu elektrické přípojky ze které ji napájíme.

Ovládání Smart Home

Ovládání jednotlivých zařízení probíhá prioritně pomocí mobilní aplikace, nebo v některých případech, i pomocí webového prohlížeče. Každý výrobce zařízení určených pro Smart Home vyvíjí vlastní aplikaci, nebo optimalizuje své výrobky pro použití s aplikací třetí strany.

Logo Google Home
Logo Mi Home
Logo Sonoff
Logo Netatmo
Logo Aqara

Opravdu chytrá domácnost

Pro každý druh zařízení chytré domácnosti je výhodnější použít odlišné výrobce. Je tedy pravděpodobné, že pro domácnost použijeme i více mobilních aplikací. Takové řešení působí nejen nepřehledně, ale i nekomfortně. Problém může vyřešit integrace komplexního řešení.

Giganti Google i Apple nabízí svá řešení, která mohou integrovat většinu aplikací do jednoho biotopu. Integrací získáme přístup ke všem prvkům chytré domácnosti z jedné aplikace. Při použití tohoto řešení musíme kontrolovat, zda všichni výrobci chytrých řešení (resp. všechny použité aplikace) integraci do zvoleného biotopu podporují.

Využití v praxi pak umožní ovládání celé domácnosti použitím hlasových příkazů prostřednictvím mobilního telefonu, nebo různých hlasových asistentů. Bohužel i toto řešení má své limity, neboť hlasoví asistenti dosud nepodporují češtinu. I přes toto omezení si troufám tvrdit, že základní příkazy zvládne v angličtině každý z nás.

Google, nebo Apple?

Je otázka na kterou neexistuje odpověď. Uživatelé systému Adroid většinou volí Google Home, uživatelé iOS pak systém Alexa. Zkrátka každý si vytváří svůj systém optimalizovaný pro své produkty a po svém. Ve výsledku však oba soupeři vyvinuli úžasné systémy, které podoprují nespočet výrobců chytrých zařízení.