Jak nedělat zárubně

Bez jakýchkoli znalostí s montáží zárubní jsem se pustil do stavby příčky s dveřmi. Když se zpětně ohlédnu, jak jsem dělal svou první příčku, pak se musím sám před sebou stydět. Nicméně i špatný postup může být návodem pro ostatní, jak nedělat zárubně!

V domě je odkrytý vstup z chodby do kotelny. Nechápu, jak předchozí obyvatelé domu mohli fungovat s kotlem na uhlí, když kotelna nejde zavřít dveřmi. Rozhodl jsem se tedy, že v úzké uličce, která spojuje kotelnu s chodbou postavím příčku. Do příčky osadím nově koupené zárubně, do kterých použiju dveře, které zbyly z přestavby koupelny.

Vstup do kotelny
Vstup do kotelny bez dveří
Vstup do kotelny
Chybějící podlaha a dlažba

Příprava

Průchod je relativně úzký, 130cm široký a 260cm vysoký. Zdění jsem se rozhodl provést lepením příčkovky. Lepení příčkovky z pórobetonu je standardní postup, za předpokladu stažení stěny perlinkou.

Příčkovku PORFIX jsem koupil v OBI za 52Kč/ks o rozměrech 500x250x100mm. Tlouštka příčky tedy bude 100mm, proto jsem koupil i příslušné zárubně v prodejně DEK.

Stavba příčky

Podle vodováhy jsem na stěnách vyznačil místo budoucí příčky a vyzdil užší – levou část příčky. Do této příčky jsem vsunul a zarovnal zárubně. Po jejich zarovnání jsem dozdil i druhou – pravou část příčky. Aby zárubeň byla pevně uchycená, pěnoval jsem ji už nyní. Až po zapěnování jsem zjistil, že se mi části zárbně prohýbají směrem k sobě, proto jsem musel zárubně provizorně rozepřít.

Když montážní pěna vytvrdla, sundal jsem rozpěry a dozdil zbytek příčky nad zárubněmi. Celou příčku jsem poté z obou stran natáhl vrstvou lepidla a perlinky.

Po vytvrdnutí lepidla není sebemenší stopy po mém kreativním postupu stavby a montáže. Příčka vypadá dobře a je funkční.

Zárubně v příčce
Zárubně zapěnované v příčce
Vyzděná příčka nad zárubněmi
Vyzděná příčka ke stropu
Hotová příčka se zárubněmi a dveřmi
Příčka v lepidle s perlinkou

Chyby – jak nedělat zárubně

První chybou byla stavba příčky. Na obvodovou stěnu chodbičky jsem tvárnice lepil bez jakéhokoli zajištění. Nyní už vím, že na svislé stěny (mezi které příčku stavím) musím zatlouct kotvící profily. Ty jsou se zdí pevně spojené a přizdívají se do nové příčky. Tím se zaručí, že příčka od nosné stěny nepovolí a nepraskne ve spoji.

Druhou chybou byl ukázkový příklad jak nedělat zárubně. Zárubně se rozhodně neobezdívají, jak jsem se mylně domníval. :-D. Nejprve se připraví celá příčka se stavebním otvorem, posléze se do této příčky zárubně vsadí a zapěnují.

Ilustrační foto
Detail zárubně DEK YH DV
Ilustrační foto
Ocelová zárubeň DEK YH DV
Ilustrační foto
Rozměry zárubně DEK YH DV 100

Úspěšný postup vsazení zárubní spočívá ve správné stavební připravenosti stavebního otvoru. Jak je patrné z ilustračních obrázků zárubní DEK, jsou zárubně ze strany závěsů širší, než ze strany opačné. Tato širší strana musí přesně doléhat na hotovou příčku. Od užší strany je možné provést zapěnování. Dveře je nutné rozepřít rozpěrkami na cca třech místech ještě před zapěnováním. I nízkoexpanzní montážní pěna má sklon k rozpínání a zárubně by mohla deformovat tak, že by nešly zavřít dveře.

You may also like...

Napsat komentář