Značení kabelů

Každý domácí kutil přišel do styku s nějakým tím kabelem, když potřeboval něco opravit, něco dodělat, nebo nově připojit. Jenže jaký typ kabelu zvolit a jak se vyznat ve spleti značení kabelů? S výběrem správného kabelu pomůže následující článek.

Trocha teorie

Nejprve musím ujasnit základní pojmy, které použiji v textu. Proto následuje odstavec té hnusné, byť nezbytné teorie.

  • Elektrický vodič je vodivá látka, která se používá k distribuci elektřiny. Typickým představitelem vodiče je měď(Cu). Detailnější informace o elektrických vodičích nabízí wikipedie.
  • Elektrický izolant je látka, která nevede elektrický proud. Pro účely odizolování vodičů se obvykle používá PVC. Pro zvídavější opět přikládám odkaz o elektrických izolantech, protože širší pojednání je nad rámec tohoto článku.
  • Drát je hutní výrobek, který není nikterak izolovaný. Jde o obyčejně kruhový profil velké délky. Drát však může být i segmentový, čtvercový, nebo trolejový.
  • Lano je výrobek, který vzniká laněním mnoha tenkých drátů. Lano – stejně jako drát může ve svém průřezu být kruhové, nebo segmentové.
  • Žíla je drát, nebo lano opatřené vrstvou izolace.
  • Kabel je spojení dvou a více žil do jednoho celku opatřeného další vrstvou izolace.
Kabel CYKY
Kabel CYKY-J
Měděné lano
Lano z měděných drátů
měděný drát
Měděný drát

Pro lepší představu a pochopení pojmů bylo vysvětlení nutné a nyní je možné přejít ke značení kabelů podle jejich využití a konstrukcí.

Značení kabelů podle českých pravidel

Česká pravidla používaná všemi výrobci dělí ve svém označení konstrukci kabelů, uspořádání jednotlivých žil, jejich barevné značení, počet a průřez. Že to zní celé složitě? Složitosti nehledejte!

Kabel CYKY
Instalační kabel CYKY-J 3×2.5

Jak tedy označení kabelu vypadá a co která písmena a číslice znamenají? Pro lepší představu použijeme označení běžně používaného kabelu.

CYKYLo-J 3×2.5 Re

První písmeno značí materiál vodiče

  • A – hliník
  • C – měď
  • J – hliníkový drát s měděným plátováním

Druhé písmeno značí materiál vnější izolace (zpravidla černý obal kabelu)

  • E – polyetylen
  • G – pryž
  • N – napuštěný papír
  • XE – síťovaný polyetylen
  • Y – PVC

Třetí písmeno značí konstrukci a použití kabelu

  • H – hadice (kabel s vnějším obalem)
  • K – kabel pro pevné uložení
  • S – lano
  • T – komunikační kabel do chráničky i pevného uložení
  • V – vodič pro vysoké napětí

Čtvrté písmeno určuje materiál izolace jednotlivých žil. Označení se odvíjí od značení vnější izolace uvedené výše

Pátá pozice určuje tvar kabelu

  • bez uvedení, případně U – jde o kruhový kabel
  • Lo – jde o plochý kabel
  • Z – je kabel s nosným lanem

Šestá pozice určuje barevné značení jednotlivých žil

  • J – značení s ochrannou žílou
  • O – značení bez ochranné žíly

Sedmá pozice určuje počet žil v kabelu

Osmá pozice určuje průřez každé žíly v mm2

Devátá pozice určuje tvar vodiče v žílách a mnohdy ve značení chybí

  • Re – kruhový drát (platí i v případě, že značení není uvedené)
  • Rm – kruhové vícedrátové lano
  • Se – sektorový
  • Sm – sektorové vícedrátové lano

Vzorový kabel

Jaké parametry tedy bude mít náš vzorový kabel CYKYLo-3×2.5 Re?

  • C na první pozci: Kabel je měděný
  • Y na druhé pozici: Kabel má vnější izolaci z PVC
  • K na třetí pozici: Kabel je určený pro pevné uložení, žílou kabelu je drát
  • Y na čtvrté pozici: Jednotlivé žíly jsou chráněné izolací z PVC
  • Lo na páté pozici: Plochý kabel s žílami uspořádanými vedle sebe
  • J na šesté pozici: Barevné značení kabelů v kombinaci žlutozelený, modrý, hnědý
  • 3 na sedmé pozici: V kabelu jsou 3 žíly
  • 2.5 na osmé pozici: Průřez vodiče každé žíly je 2.5 mm2
  • Re na deváté pozici: Jednotlivé žíly v kabelu jsou v průřezu kruhové

Výjimka potvrzuje pravidlo

Jelikož vše uvedené jsou pouze pravidla, můžeme se u jednotlivých výrobců, nebo dodavatelů setkat s odchylkami ve značení kabelů. Nejčastějším rozdílem ve značení je prohození šesté a sedmé pozice. V našem ukázkovém kabelu by šlo o prohození písmena J a číslice 3. Označení kabelu by poté vypadalo CYKYLo-3Jx2.5, nebo bez pomlčky CYKYLo 3Jx2.5.

Uvedená odchylka je logická, protože barevné uspořádání žil v kabelu podle harmonizovaných norem je vyznačené až za počtem žil. Ze zápisu se tedy dozvíte v prvé řadě, kolik má uvedený kabel žil a až poté jaké mají barevné uspořádání.

S další odchylkou se můžeme setkat v některých e-shopech, kdy Tvar/uspořádání kabelu udávají místo páte pozice až na konci. Ekvivalentem se vzorovým příkladem by bylo označení kabelu CYKY J 3×2.5 Lo.

Skvělá vychytávka

Ve značení kabelů je další nepsané pravidlo, které může v identifikaci hodně pomoct. Jako první jsem se s tímto značením setkal u výrobce Kablo Vrchlabí, avšak prvenství mu nechci připisovat. Stejné označení používá i výrobce NKT, nebo PRAKAB.

Kabel CYKY-J 3x2.5 Re
Zelený Kabel CYKY-J 3×2.5 Re
Kabel CYKY-J 3x2.5
Modrý Kabel CYKY-J 3×2.5 Re
Kabel CYKY-O 3x1.5 Re
Hnědý Kabel CYKY-O 3×1.5 Re

Na kabelu je po celé jeho délce barevný pruh, podle kterého je možné ihned a naprosto přesně identifikovat nejrozšířenější typy kabelů.

Označení:Barva:Počet žilZnačení:Průřez
CYKY-J 3X1.5 ReModrá3J1.5 mm2
CYKY-O 3X1.5 ReHnědá3O1.5 mm2
CYKY-J 3X2.5 ReSvětle zelená3J2.5 mm2
CYKY-J 5X1.5 ReFialová5J1.5 mm2
CYKY-J 5X2.5 ReŽlutá5J2.5 mm2
Seznam barevných značení kabelů

Je jedno, zda potřebujete najít kabel ve zdi, ve svazku, nebo jen sáhnout po správném balíku správného kabelu v dílně. Toto značení je naprosto geniální, ušetří mnoho času a přidá na přehlednosti.

Kulatý kabel vs plochý

Rozdíl mezi kulatým a plochým kabelem je spíše jen v jeho odlišném vzhledu. K hledání rozdílu jsem si vzal na pomoc můj nejoblíbenější obchod s elektroinstalačním materiálem Elima, s.r.o.

Zjistil jsem, že se ceny za 1bm neliší nijak výrazně. Kabel Lo je o 46haléřů/bm dražší, než jeho „kulatý“ příbuzný. Možná mi některý fundovaný odborník vysvětlí zásadní rozdíl, avšak podle parametrů jsou oba kabely naprosto totožné. Jediný nepodstatný rozdíl jsem nalezl v provozních teplotách. Použitelnost kulatého kabelu je od -50°C, plochého pak od -30°C. Oba druhy mají svou horní hranici použitelnosti shodně +70°C a stejnou izolaci.

Kabel CYKY J
Kabel CYKY-J 3×2.5
Kabel CYKYLo J 3x2.5
Kabel CYKYLo-J 3×2.5

Z vlastní zkušenosti však mohu prozradit, že kulatý kabel mám mnohem raději. V prvé řadě se mi s tímto kabelem dobře manipuluje a dobře se ořezává v krabicích, nebo rozvodnicích. Nožem zbude po izolaci krásný rovný řez a vydolování jednotlivých žil je rychlé.

Další subjektivní plus skrývá izolace kulatého kabelu, která je řešená třikrát. Jednotlivé žíly tvořící jádro kabelu jsou ve své vlastní izolaci z výplňové gumy, která oproti plochému kabelu tvoří další ochranu.

Jaký typ kabelu pro instalaci zvolit?

Otázka má velice jednoduchou odpověď a stačí se řídit následujícími pravidly.

V moderní instalaci se vyhněte hliníkovým rozvodům, a používejte instalaci z čisté mědi! Takový kabel poznáte podle prvního písmena C v názvu.

Izolace z PVC je pro běžné potřeby naprosto postačující a proto nehledejte žádné speciální materiály. K pevnému uložení do zdi ani projektant nesáhne po kabelu s nehořlavou a bezpečnější izolací. Jedinou výjimkou bych možná označil kabely vedené za SDK předstěnami, ale ani zde nevím o žádném předpisu, který by zakazoval použití izolací z PVC. Proto hledejte kabely s označením na druhé a čtvrté pozici písmenem Y.

Pro uložení kabelu do zdi (například do vysekané drážky a zaházení) jsou určené kabely s označením na třetí pozici písmenem K. Například CYKY, JYKY, AYKY a podobně. Všechny ostatní kabely musí být uložené v chráničce.

Použití kulatého, nebo plochého kabelu je na výběru každého jednoho z Vás. Za sebe preferuji kulaté kabely, které se mi zdají o jednu vrstvu izolace bezpečnější. Opět sám za sebe hodnotím, že za SDK konstrukcí bych tedy kabel Lo určitě nepoužíval.

Značení kabelů J, nebo O je závislé na každé jednotlivé instalaci. Pokud dělám odbočku k vypínači, kde spínám pouze fáze, pak určitě budu volit značení O bez žlutozelené žíly. Pokud připojuji zásuvku, nebo světlo, pak naopak volím značení J, které ochrannou žílu obsahuje. Zásadní pravidlo: Nikdy nepřipojujte fázi na vodič, který je označený jako ochranný, nebo střední. Žádný elektrikář totiž nečeká fázi na žlutozeleném drátu! U sebe na baráku se běžně setkávám, že byly ve světlech použité kabely, které zrovna byly po ruce. Odbočky k přepínačům řešené kabelem značení J je super bojovka, protože opravdu nevíte, kde zrovna fáze je.

Velikost a průřez použitých kabelů

V drtivé většině instalací si vystačíte se tří žílovýmy kabely. U složitějších instalací mohou být použité i vícežílové kabely. Toto se odvíjí od konkrétní instalace a jejího použití.

U sebe na domě používám tři průřezy kabelů a troufám si tvrdit, že tento model musí být použitelný ve všech běžných domácnostech a domech.

Kabel 4mm2 slouží jako připojení z HDS do rozvodnic a vnitřnímu zapojení odpojovačů.

Připojení kabelem 2.5mm2 používám pro zásuvky a jistím je 16A jističem. Těmito kabely také připojuji výkonné domácí spotřebiče, pračku, sporák, nebo troubu.

Průřez kabelu 1.5mm2 používám výhradně pro osvětlení a jistím je nejvýše 10A jističem.

You may also like...

Napsat komentář