Oprava kuchyně
Změnu v kuchyni svého rodinného domu jsem v minulosti dělal pouze povrchní. Jako náhradu za původní a zcela nedostatečnou kuchyňskou linku jsem koupil obyčejnou sestavu. Tu jsem doplnil o sklokeramickou desku, horkovzdušnou troubu a myčku, čímž oprava kuchyně skončila.
V rámci malovaní pokojů v celém přízemí se těším na kuchyni, která si kromě malování již zaslouží i malou opravu. Plánuji opravu omítek, výměnu vypínačů a zásuvek, výměnu osvětlení a v neposlední řadě výmalbu.


Vyklizení kuchyně
Na vyklizení byla kuchyně nejhorší místností. Je až neuvěřitelné, kolik věcí jsem ze všech skříněk a šuplíků vytahal. Pryč z místnosti jsem vyklízel celou jídelní sestavu, lednici, zavěšené skříňky a původní lustr.
Oprava omítek v kuchyni
V prázdné kuchyni jsem pak uviděl spoustu stavebních chyb, nedodělků a závad. Odstávající omítka na všech stěnách je výsledkem špatného větrání během vaření a topení. Nejvíce mne však zarazila omítka na obvodové stěně domu, která se vydrolila až na cihlu v docela velké ploše. Že v tomto místě omítka trochu odstávala jsem věděl již dříve, ale místo zakrýval jídelní stůl. Oprava kuchyně tedy bude o něco náročnější než jsem předpokládal.
Po opravě všech míst jsem celou místnost vyčistil a vymaloval bílou barvou. Nový nátěr kuchyně bude oranžovou barvou. Protože mám v kuchyni křivé stropy se zcela evidentním sklonem, použiji osvědčenou metodu, jak opticky strop srovnat. Cca 20-30cm od stropu podle vodováhy vyznačím rysku po celém obvodu místnosti, kterou přelepím krepovou malířskou páskou. Barvou vymaluji až od této pásky směrem k podlaze. Rovná linka pod stropem nerovnost opticky zahladí. Bílé nechám rovněž okraje ostění kolem oken a dveří.
Pracovní deska
Výměnou kuchyňské desky spoléhám ve viditelnou a razantní proměnu celé kuchyňské linky. Novou pracovní desku potřebuji v délce 3,7m a standartní šířce 60cm. To jsou běžné rozměry, ve kterých mohu pracovní desku pořídit z jednoho kusu bez nutnosti spojování.
Protože tato „hurá akce“ vyplynula během malování, musím hledat dodavatele desky v kombinaci rozumné dojezdové vzdálenosti a cenové relaci. Ledovou sprchu jsem zažil po oslovení renomovaných kuchyňských center, která nemají soudnost s cenovým stropem a rozdávali pěticiferné nabídky.
Nejlepší cenu bych získal v prodejně Hornbach, avšak v libereckém kraji není jediná prodejna. Výhodu proto mají kutilové, kteří mají k těmto prodejnám přístup. Zcela nečekaně mne výsledná cena překvapila v prodejně OBI, kde jsem dostal na výběr z mnoha barev i povrchových úprav.
Po dlohých úvahách jsem zvolil černou barvu kuchyňské desky v lesklém provedení. V prodejnách OBI funguje i přířez dřeva, kde mi desku uřízli na požadovanou délku. Za mírný poplatek mi rovněž připravili výřezy na dřez i keramickou desku.
Zvolil jsem černou barvu kuchyňské desky v lesklém provedení.
Pro informaci to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí mého života :-D, pod které se rozhodně nepodepisuji. Pokud někdo v budoucnosti počítá s nákupem této kombinace, pak vězte, že údržba takového povrchu je prakticky nemožná.
Ke kuchyňské desce jsem zakoupil i nový dřez FR|AN|KE, pákovou baterii a dávkovač saponátu. Otvory ve dřezu pro baterii a dávkovač mi na prodejně ochotně vyvrtali.



Čekací doba na řezání kuchyňské desky byla pouze několik dní. Po pár dnech jsem mohl uříznutou pracovní desku včetně vyřezaných otvorů na dřez, keramickou desku a topení vyzvednout.
Osvětlení pracovní desky
Nasvětlení pracovního prostoru desky jsem vyřešil úspornými zářivkami. Koupil jsem nová zářivková svítidla o výkonu 2x36W a 1x18W včetně studených, bílých trubic. Od celkového světelného výkonu 90W (při 9050lm) si slibuji dostatečné nasvícení.
Zářivková svítidla o celkovém světelném výkonu 90W (9050lm)
Světelný výkon je v přepočtu na metry dostačující. Při délce linky 3,7m připadá na 1m 2400lm. V úvahu jsem ovšem nevzal barvu pracovní desky a pozadí. Černá barva desky neodráží světlo a tmavě hnědé pozadí světlo odráží velice špatně. Výsledný dojem je tedy opticky horší, než při použití původního halogenového osvětlení.


Montáž pracovní desky
Pracovní deska perfektně zapadla délkou i připravenými otvory. Skrz montážní úchytky v kuchyňské lince jsem desku přišrouboval na její finální pozici.
Jako ochrana proti zatečení vody za kuchyňskou linku slouží těsnící lišta, kterou jsem zakoupil společně s novou deskou v OBI. Přidělání této lišty není složité, ale je potřeba dávka pečlivosti. Konce lišty je z estetického hlediska potřebné zakrýt koncovkami stejné barvy.
V posledním kroku jsem prořízl rohy v otvorech pro dřez a keramickou desku. Instalace dřezu je jednoduchá a všechny potřebné přípravky i těsnění byly součástí balení. U sklokeramické desky jsem původní těsnění odstranil a rovněž nahradil novým.



Dokončená oprava kuchyně
Po všech útrapách jsem dokončil poslední stavební práce a začal s instalací stropního osvětlení a doplňků. Starý skleněný lustr jsem nahradil moderním bodovým LED svítidlem, rovněž jsem sjednotil zásuvky a vypínače do jednotného designu ABB Tango.
Výměnou prošla i plastová digestoř, kterou jsem vyměnil za zcela novou nerezovou. Jelikož z kuchyně není řešen odvod páry, je digestoř nastavená na vnitřní cirkulaci přes filtr. Není to úplně ideální a praktické řešení, ale je funkční.


Přes všechny překážky se oprava kuchyně podařila s celkem slušným výsledkem. Jako provizorní řešení stávající kuchyně postačuje a poslouží ještě pár let. Již nyní je mi ale jasné, že se celkové rekonstrukci nemohu vyhýbat dlouho.