Přestavba koupelny

Koupil jsem peklo

Přestavba koupelny byla plánovaná již v okamžiku koupě rodinného domu. V úzké uličce se za samostatnými dveřmi nacházela zvlášť malá toaleta a relativně malá koupelna, která nevyhovovala potřebám rodiny. Podlahy obou místností byly řešené pouhým betonem bez jakékoli povrchové úpravy.

Odbouráním příček vyrobím velký prostor, jehož novým přepažením od chodby dá vzniknout velké a prostorné koupelně se společnou toaletou.

Malinká toaleta
Původní nevzhledná koupelna

Bourání

Téměř okamžitě po koupení rodinného domu jsem se pustil do likvidace starého vybavení koupelny.

Již v prvopočátku plánování mi bylo jasné, že v nové koupelně nesmí chybět velká rohová vana. Dispozice obou místností budou tedy zcela odlišné, proto jsem odstranil vše od vany, umyvadla, topení i bojleru. Ze stěn museli dolů i původní obklady.

Původní koupelna
Pohled do původní koupelny z chodby.
Sundané topení
Odstraněné původní topení a obklady
Přípojky vody
Odstraněné veškeré příslušenství

Voda a topení

Po obnažených stěnách mohu vést rozvody jak topení, tak i vody. Podle plánu mi oboje rozvody dělá společnost PEDAP s.r.o. Je tedy nutná komunikace a rozkreslení přípojek na vodovodní baterie. Přestavba koupelny získává první zdržení, protože zvolení instalatéři nejsou z nejrychlejších.

Rozvody vody i topení plánuji z PPR trubek. PPR je relativně levný materiál, který se k rozvodům teplé i studené vody v domácnostech běžně používá. Méně obvyklé je použití tohoto materiálu k rozvodům ústředního topení. Jelikož k ohřevu vody do ústředního topení používám regulovaný plynový kotel, mohu teplotu vody v systému snadno kontrolovat a PPR trubky nebudou problém.

Stavba soklu

Když instalatérská firma dokončila v koupelně vedení vody a topení, mohl jsem začít se stavbou soklu, který trubky spolehlivě zakryje. Sokl může rovněž sloužit jako praktický odkládací prostor na mýdla a šampony.

Soklový podstavec
Stavba soklu z heblu
Sokl
Konstrukce vany z bukového dřeva

Sokl stavím z odlehčeného pórobetonu, který je znám jako HEBEL (nebo HEBL).

HEBEL

Hebel (nebo HEBL) je výrobce výrobků z pórobetonu, nikoli druh stavebního materiálu. Že se tvárnice z tohoto materiálu takto označují je pouze lidová tvořivost. Tvárnice z pórobetonu vyrábí krom společnosti HEBEL, také například Porfix, Ytong, nebo Termalica.

S pórobetonovými tvárnicemi se pracuje velice pěkně. Jsou lehké, jako pojivo lze použít klasickou maltovou směs. Já volím spojování tvárnic pomocí lepidla na obklady.

Klíčová část přestavby koupelny – Vana

Pro přestavbu koupelny jsem od samého začátku zvažoval velkou rohovou vanu. Vlastně jsem nebyl schopný myšlenku rohové vany opustit. Trocha prozření přišla v okamžiku koupě. Byl jsem limitovaný nejen šířkou koupelny, ale rovněž místem odtoku a v neposlední řadě cenou.

Cenu vany jsem vyřešil jednoduchým rozhodnutím. To volbou materiálu, v mém případě akrylátu. Akrylátová vana je levnější, lehká a snadno se sní manipuluje. Její velkou nevýhodou naopak je, že se musí podezdívat. Akrylátové vany nejsou samonosné a nožičky slouží pouze jako podpěry pro její jednoduché usazení do správné výšky a roviny.

Podezdění vany jsem trochu obešel. Na podlahu jsem postail trámky z bukového dřeva, které přesně zapadly do spodní části lemu vany. V rozích a polovinách stěn je vana pevně podepřená a nehrozí její prohnutí. Postavení trámků je patrné z obrázků uvedených výše. Objektivně uznávám, že nejde o elegantní a obvyklé řešení. Jako kutil jsem si ale v danou chvíli musel poradit z toho, co bylo doma.

Usazená vana
Usazená vana na konstrukci z bukového dřeva
Obložená stěna
Zakrytá vana krycí deskou. Obložená stěna velkoformátovým obkladem

Před usazením vany do připraveného roštu, jsem připravil podezdění pod sedátko, které by se jinak mohlo promačknout. Vanu jsem poté k roštu přilepil montážní pěnou.

Nyní stačilo osadit přívod vody vodovodní baterií a napojit odpad. Vana byla připravená k prvnímu napuštění.

Po zkušebním napuštění vany do cca 2/3 objemu, jsem montážní pěnou vypěnoval celý prostor pod vanou i pod sedátkem tak, aby ve vaně bylo možné stát bez jejího prohnutí. Vodu z vany jsem vypustil až po úplném vytvrdnutí montážní pěny.

Výslednou estetiku podtrhl krycí akrylátový panel, který schoval nevzhledné řešení pod vanou a dodal koupelně zcela jiný nádech.

Obklady a dlažba

Obklady jsem volil bílé a fialové keramické s rozměry 40x20cm. Listely s rozměry 40x6cm. S odstupem času volbu velkoformátových obkladů hodnotím jako neuvážené rozhodnutí a domácím kutilům, kteří nemají s obkládáním zkušenosti tento rozměr rozhodně nedoporučuji. Pro takto velký rozměr je nezbytně nutné naprostá rovina obkládané stěny. Každá nerovnost, prohlubeň, nebo výstupek vám znepříjemní práci, protože sousední obklad již nebude přesné lícovat. I přes počáteční potíže jsem s výsledkem nadmíru spokojený.

Dlažbu jsem kupoval jako II. jakost ve formátu 33x33cm ve světle šedo-hnědé barvě. Pokládka dlažby je jednodušší oproti obkaldům. A to z jednoho prostého důvodu – dlažba nesjíždí po stěně. I v případě pokládky dlažby je nutná rovná plocha podlahy, avšak nerovnosti lze vyrovnat větším množstvím lepidla (vrstvou maximálně 5 mm)

Dlažba v koupelně
Pokládka dlažby v koupelně
Koupelnová skříňka
Koupelnová skříňka se zrcadlem a odkládacím prostorem

Umyvadlo a toaleta

Přestavba koupelny se blíží do finále. Koupelnovou skříňku s umyvadlem jsem konečně napevno přidělal na své místo (do té doby sloužila pouze provizorně), obložil její podstavec, pověsil zrcadlo a zapojil osvětlení.

Montáž toaletní mísy a její napojení na vodu zvládne naprosto každý. Pouze v případě prkénka je nutná trocha manuální zručnosti při utahování šroubků, ke kterým není jednoduchý přístup.

Přestavba koupelny je v cíli

Koupelna je obložená a příslušenství zapojené. Topení topí, světla svítí.

V porovnání s původní koupelnou po předchozích majitelích jsou nové prostory větší, světlejší a v neposlední řadě modernější. Dlažba na podlaze oproti holému betonu rovněž zlepšuje údržbu a zvyšuje hygienický standard.

Pračka v koupelně
Připojená pračka v koupelně
Obložená stěna obkladem
Obložená stěna velkoformátovým obkladem
Toaleta
Nová toaleta laděná do fialové

Ceny materiálu

Jak vypadala účtenka? Přestavbu jsem dělal sám v létě 2011 s minimálními zkušenostmi s obkládáním. Bez potřebného nářadí.

Veškerý materiál i nářadí jsem kupoval v prodejně HORNBACH Praha – Černý most.

Cena za vanu, umyvadlo, skříňku, toaletu, elektrické žebříkové topení, vodovodní baterie, osvětlení, obklady, dlažbu, lepidlo, příčkovu, řezačku na obklady a základní nářadí atakovala částku 40 000Kč.

You may also like...

Napsat komentář