Odstranění střechy garáže
Stavení v koutě zahrady zabírá spoustu místa a jeho využitelnost do budoucna nevidím. Po uplynulé zimě se navíc zcela zjevně začala naklánět jedna stěna. Rozhodnutí co dál muselo být rychlé, protože začalo hrozit reálné nebezpečí pádu celého stavení. Po zralé úvaze jsem dospěl k rozhodnutí, že stavení rozeberu, vytřídím a zlikviduji. Prvním krokem bylo odstranění střechy garáže.

Jak je z fotografie patrné, stavení není použitelné ani jako kůlna. Garáž používali ještě předchozí majitelé, avšak již nyní se právě v garáži začíná propadat střecha. Auto bych tam rozhodně neparkoval. Jako dárek jsem od předchozích majitelů získal v tomto stavení také spoustu odpadu. Likvidace nebude jednoduchá.
Poprvé jsem viděl stav střechu garáže z vrchu. Jako střešní krytina je použitá kombinace plechové vlnité krytiny, vlnitého eternitu a gumy. Vůbec netuším, jak někdo mohl takovou slátaninu vymyslet.
Odstranění střechy garáže
Jako první rozebírám plechovou část střešní krytiny, která bude snadná na likvidaci. Plechovou krytinu udám ve sběrných surovinách jako zpeněžitelný odpad. Demontáž krytiny byla až podezřele snadná. Některé hřebíky byly prorezlé tak, že se drolí pod rukama. Zbylé hřebíky nedrží v nahnilých trámech. Divím se, že střecha při větším větru neodlítla.
Když jsem odvezl plechovou část střechy a udělal místo na zahradě, mohu začít s likvidací částí střechy z gumy. Čekal jsem všechno, ale lidová tvořivost mne opravdu vykolejila.
Střecha není z obyčejné gumy, ale z pásu pásového dopravníku. Kde k tomu kdo přišel nevím, a jak to na střechu dostal mi nejspíš zůstane dosmrti záhadou. Skutečným faktem ale je, že jsou pásy těžké a ani s nimi nepohnu.

Jediná možnost, jak gumové pásy bezpečně dopravím na zem je nápad, že je nařežu na menší kousky přímo na střeše. Humornou zkušeností při řezání pásů na menší kousky je zjištění jejich složení. Dopravníkový pás není jen guma, ale směs plátna, drátů, provázků a různých výztuh. Řezání tedy byla zábava na několik dní.
Hydroizolace k smíchu
Gumu jsem ze zbývající části střechy odstranil a nalezl jsem zbytky náznaku hydroizolace. Na některých místech byla papírová lepenka, na části se ukázalo staré lino. Je vidět, že dříve se používalo co zrovna bylo. Když zrovna nic nebylo, tak se nic nepoužilo. Na části střechy (paradoxně nad seníkem) nebyl pod krytinou ani prkený záklop.



Odstranění všech vrstev lepenky a lina nebyl už žádný problém. Stejně jako při sundavání plechové krytiny byly hřebíky v nahnilých trámech volné. Všechnu dodatečnou izolaci jsem měl za hodinku uklizenou a na střeše již zbývá pouze dřevo.


Odstranění střechy garáže bylo složitější, než jsem odhadoval a trvalo s přestávkami několik týdnů. Nejvíce času mi zabralo rozřezání gumy z pásového dopravníku a odvezení odpadu.
Překvapivý zvrat
Střešní krytina z garáže je pryč a až nyní jsem si všiml jedné zvláštnosti. Stěny stavení se srovnaly a trámy se vrátily do svého původního uložení.
Je to výsledek odlehčení střechy zejména o gumu z pásového dopravníku. Troufám si tvrdit, že právě ona guma váží nejméně tunu. Problém se tedy vyřešill sám a na likvidaci stavení už nemusím pospíchat.
1 Response
[…] budovy garáže a hospodářského stavení se mi podařilo odstranit a zlikvidovat. Celá stavba se přestala bortit, nicméně je nutné se stavením něco provést. Po letech […]